Квест-технології в дошкільній освіті: граємось, навчаємось. розвиваємось
Квест-технології посідають важливе місце у житті нашого закладу, адже використовуючи їх діти не лише граються, але й навчаються та розвиваються. Дана технологія являє собою активну, пригодницьку гру, в якій команда, використовуючи свої знання, кмітливість, силу та повинна виконати всі завдання й подолати дистанцію за певний час. Квест містить навчальний та потужний виховний потенціал. Участь у грі не лише розвиває логічне мислення, закріплює певні знання та сприяє соціалізації дитини й формує комунікативну компетентність дошкільника .
При організації гри педагогічний колектив закладу дотримується певних критеріїв, а саме:
- всі ігри та завдання повинні бути безпечними;
- ні за яких обставин не повинна бути принижена гідність дитини;
- поставлені перед дітьми завдання повинні відповідати віковим можливостям та індивідуальним особливостям;
- діти повинні чітко розуміти мету гри (наприклад, знайти скарб);
- в план сценарію потрібно включати різні види діяльності, тому що виконувати одноманітні завдання дітям буде не цікаво;
- гра повинна викликати позитивні емоції за допомогою музичного супроводу, костюмів, інвентаря та декорацій;
- завдання повинні бути логічно взаємопов’язані та послідовні;
- педагог повинен «направляти» дітей на правильне рішення, але висновки вони повинні робити самі.
За структурою квести поділяються на декілька видів: лінійний, штурмовий та коловий. Проте, в закладі освіти користується популярністю лінійний вид, оскільки він має чітку структуру, яка відповідає віковим особливостям дітей дошкільного віку. Дошкільнята виконують завдання одне за одним, що не дає їм заплутатись й утримує увагу. Вихователь може контролювати маршрут та перебіг гри, мінімізує ризики та хаотичність. Завдання розташовані так, що кожне наступне випливає з попереднього, формує єдину сюжетну лінію та вчить дошкільників встановлювати причинно-наслідковий зв’язок. Саме тому це ідеальний вид квесту, що дозволяє дітям грати, навчатися та розвиватися у комфортному середовищі.
Сценарій квесту складається на основі казкового сюжету, прогодницької гри, популярних мультфімів, інтересів і вікових особливостей дітей, а також тематики навчання.
Завдання, які включають педагоги в квест різноманітні: інтелектуальні (ребуси, головоломки, загадки, шифрування, пазли, дидактичні ігри); рухливі (проходження лабіринту, подолання перешкод, біг, стрибки); творчі (малювання карти, ліплення з піску різних фігур, співання пісень та танцювання).
Нині, таким способом в нашому закладі дошкільної освіти організовуються свята та навчальний процес, що допомагають реалізувати наступні завдання:
- освітні – дошкільнята закріплюють набуті знання та засвоюють нові;
- виховні – учасники гри формують комунікативні здібності;
- розвиваючі – в процесу гри розвиваються творчі здібності, спостережливість, логічне й креативне мислення, дослідницькі навички та підвищується освітня мотивація.