Правила дитячого харчування влітку
Літо – це найбільш слушний період, щоб нагодувати дітей вітамінами. Діти влітку ростуть швидше, більше витрачають енергії, проте посадити за стіл малюка або школяра буває не просто. Дитячий раціон влітку бажано змінити і розрахувати таким чином, щоб дитина отримувала достатньо жири, вуглеводи, білки, необхідні вітаміни та мінерали. Доведено, що збалансоване дитяче меню влітку заряджає організм вітамінами на цілий рік, позитивно впливає на активність дитини, її самопочуття та настрій.
Для організації корисного, збалансованого та безпечного харчування дитини влітку слід додержуватись наступних основних правил.
- Слідкуйте за якістю продуктів, перевіряйте терміни придатності, дотримуйтесь умов зберігання та правил гігієни. Виключіть з раціону дитини продукти, що швидко псуються – торти, тістечка з кремом, не купляйте випічку з м’ясом, м’яким сиром. Адже літо – час пікової захворюваності на харчові отруєння та кишкові інфекції.
- Забезпечте оптимальний питний режим дитини! Пам’ятайте, для кожного віку – своє оптимальне споживання рідини. 1-3 річна дитина потребує приблизно 1 л рідини на добу, дошкільник – 1,4 л, діти шкільного віку – 1,7-2,2 л.
- Віддайте перевагу негазованій питній воді, домашнім не солодким компотам, чаю. Давайте дитині питну воду та напої рівномірно, протягом дня, невеликими порціями. Не давайте дітям солодкі газовані напої.
- Майте на увазі, інтенсивні фізичні навантаження (заняття спортом, танцями, рухливі ігри) сприяють додатковій втраті рідини організмом, яку необхідно компенсувати.
- Обмежте споживання дитиною цукру та продуктів з ним, солі та солених продуктів а також продуктів, що містять смако-ароматичні речовини та гострі спеції. Все це викликає спрагу.
- Включайте в харчування дитини якомога більше свіжих овочів та фруктів, при приготуванні страв використовуйте сезонні продукти.
- В жаркий період обмежте споживання жирних м’ясних страв, насичених м’ясних бульйонів, ковбасних виробів та гострих сирів. Натомість запропонуйте дитині овочеві та круп’яні страви, в якості джерела білка – страви з молока, яєць, риби, нежирного м’яса.
- Обов’язково включайте в раціон харчування дитини перші страви на овочевому, на ненасиченому м’ясному, або рибному бульйоні – супи, борщі, розсольники та особливі «літні» варіанти – окрошки, холодні борщі тощо.
Вітаміни влітку: що з’їсти для здоров’я?
Влітку вітаміни потрібні не менше, ніж в інші сезони. Адже влітку маємо підвищені витрати енергії, швидкий обмін речовин, спеку та вплив ультрафіолетового випромінювання.
Перш за все необхідно захистити організм від стресу, тому влітку такі важливі вітаміни з міцною антиоксидантною активністю.
Ось лідерська четвірка літніх вітамінів:
Вітамін А
Ультрафіолет літнього сонця особливо жорсткий і пошкоджує наші клітини. Це може викликати старіння шкіри, утворення зморшок і виникнення новоутворень. Ось чому важливо не зловживати прогулянками під палючими сонячними променями і приймати відновлюючі вітаміни, такі як вітамін А. Нестача вітаміну А може викликати не тільки проблеми зі шкірою. Це також може привести до ламкості волосся, нігтів, хвороб зубів і кісток, а також до поганого самопочуття і проблем із зором.
Де знаходиться вітамін А?
Вітамін А можна знайти в продуктах тваринного походження. Перш за все, це – тельбухи. Найбільше вітаміну А міститься в печінці тварин. Також вітамін А містять: риб’ячий жир, вершкове масло, молочні продукти, яйця.
У рослинах міститься провітамін А, тобто попередник вітаміну – каротин, який в організмі перетвориться на сам вітамін. Найбільше каротину міститься в помаранчевих і жовтих овочах та фруктах. Лідерами є морква, гарбуз, мангольд, цукіні, морква, диня, солодкий перець, червоний перець. Нагадуємо, що рослинний провітамін А засвоюється тільки розчиненим в жирі. Тому обов’язково додайте до салатів та овочевих страв трохи олії, або сметани чи йогурту.
Вітамін D
Оскільки вітамін D синтезується у нас в шкірі під впливом сонячного світла, його рівень може суттєво впасти протягом довгих зимових місяців.
Проблеми, викликані дефіцитом вітаміну D, включають підвищену стомлюваність, млявість, болі в суглобах і м’язах, збільшення ваги й проблеми з травленням. При авітамінозі вітаміну D наш організм не може засвоювати кальцій, що призводить до ламкості кісток, проблемам із зубами.
Де знаходиться вітамін D?
Щоб відновити запас вітаміну, нам достатньо проводити 10 хв в день на сонці. Але ми пам’ятаємо, що сонячні промені можуть негативно вплинути на здоров’я нашої шкіри. Тому заповнюємо запаси вітаміну D іншими способами. Основним джерелом вітаміну D є жирна морська риба. Безумовний лідер за вмістом вітаміну D – печінка тріски. За нею зі списку йде скумбрія, що займає почесне друге місце. А далі інші риби: лосось, оселедець, сардини, ікра.
Вітамін Е
Вітамін Е є одним з найпотужніших природних антиоксидантів. А ми пам’ятаємо, що саме окислювальний стрес призводить до старіння і загибелі клітин. Тому вітамін Е нам необхідний для повноцінного захисту і відновлення клітин практично всіх органів і тканин. Він також покращує здоров’я шкіри та волосся.
Де знаходиться вітамін Е?
Абсолютним лідером за вмістом вітаміну Е є соняшникова олія. У менших кількостях вітамін міститься практично у всіх нерафінованих рослинних оліях, насінні, горіхах. Також невелика його кількість міститься в овочах, таких як шпинат, червоний мелений перець, спаржа, часник.
Вітамін С
Вітамін С – дуже важливий вітамін для імунної системи. Дефіцит вітаміну С є причиною таких скарг, як сухість шкіри, болі в м’язах і суглобах, слабкість волосяних фолікулів, втрата ваги, кровоточивості ясен, кровотечі з носа і тривале загоєння ран.
Де знаходиться вітамін С?
Вітамін С в різних кількостях міститься практично у всіх овочах і фруктах, а також в зелені. Наприклад, літні ягоди і фрукти: полуниця, смородина, чорниця, аґрус. Протягом дня людина має з’їдати 500-600 г овочів і фруктів, щоб зберегти своє здоров’я і залишатися бадьорим. Тому не забувайте включати в меню огірки, помідори, перець й інші овочі.